Türkiye’de Organik Sektör

Türkiye’deki toplam organik ürün ticaret hacminin %85’i ihraç edilmekte olup, bunun %75 - %80’i Avrupa kıta ülkelerine yapılmaktadır. Toplam organik üretimin %30 - %35’i Ege Bölgesi’nden sağlanmaktadır. Organik pamuk üretiminin en çok gerçekleştirildiği ülkeler: Hindistan, Çin, Kırgısiztan ve Türkiye’dir.

İzmir

İzmir “Organiğin Başkenti” diyoruz çünkü; Türkiye’de organik ürün ihracatının ilk yapıldığı yer İzmir’dir. Organik ürün ihracatı 1985-86 yıllarında İzmirli iki ihracatçı şirketin organizasyonu ile İzmir’de gerçekleşmiştir. İlk yerli ve yabancı kontrol sertifikasyon şirketleri, ofislerini İzmir’de açtı. İlk organik sektörü sivil toplum kuruluşu ETO İzmir’de kuruldu. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde olan Türkiye İhracatçı Birlikleri, Ege İhracatçı Birliklerini Türkiye’de organik ürünlerle ilgili koordinatör birlik olarak atadı. Bu alanda ilk araştırmalar ve bilimsel çalışmalar Ege Üniversitesi’nde başlamıştır. Büyükşehirlerde haftada bir kurulan iç pazarda tüketilen organik ürünlerin büyük bölümünün satıldığı pazarlar ve “butik” marketler İzmir’de. Organik üretimin gerçekleştiği Manisa, Aydın, Denizli, Muğla gibi şehirlere oldukça yakınlığı ile organik sektörün buluşma noktası. İzmir’in liman kenti olması.

 

Organik Sektördeki Avantajlarımız

Türkiye’nin, kültürel ve coğrafi konumu itibariyle dünyada özellikle Avrupa ile Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkas ülkeleri arasında bölgesel bir organik buluşma platformu olması. Türkiye gıda endüstrisinin; ülkedeki mevcut tarımsal ürün çeşitliliği sebebiyle önemli ihracat fırsatlarına sahip olması. İlgi düzeyi yüksek genç nüfusun; yeni marka ve ürünlere açık olması. Gelişmekte olan pazar ve henüz bu pazarın olgunluğa ulaşmamış olması sebebiyle yeni firma ve ürünlerin Türkiye’de büyük bir pazar potansiyeline sahip olması.

 

Yeniliklerle Yeniden Yılın en iyi tasarlanmış organik ürünlerini bir arada görebileceğiniz ve bu ürünler arasından en güzelini belirleyeceğiniz özel “Tasarım Alanı” Türkiye’de fuar kapsamında ilk kez gerçekleştirilecek “Organik Moda Şov” A Holü içerisinde “Ekolojik Yaşam Merkezi’nde” aktivitelerle yer alacak olan “Çocuk Ekolojik Oyun Alanı” Alışveriş yapabileceğiniz “Organik Pazar” ve tüm gün açık “Organik Restoran / Kahvehane” Profesyonel iş bağlantıları için özel “B2B Görüşme Alanı” Uygulamalı “Ekolojik Makyaj”alanı “Organik Yemek Şov”

 Organik Tekstil

Global Organik Tekstil Standardı olan GOTS sertifikalı tüm uluslararası tekstil üreticilerine sunulan özel organik tekstil alanında katılım fırsatını kaçırmayın!

 

Organik Kişisel Bakım Ve Temizlik Ürünleri

Katılımcılar organik sertifikalı kozmetik ve temizlik ürünlerine yönelik özel stant alanında ağırlanacaktır.